BARBORA XU (foto Jussi Vierimaa)

CITERY NAD OSLAVOU (ČR, ESTONSKO, LITVA, FINSKO)

BARBORA XU & JAUSMĖ & EVA VÄLJAOTS & MICHAL MÜLLER

JAK TRADIČNÍ REZIDENČNÍ SETKÁNÍ VÝJIMEČNÝCH HRÁČŮ NA CITERY DOPADNE, NEVÍME, ZATO JSME PŘESVĚDČENI, ŽE JEJICH PÁTEČNÍ SPOLEČNÝ KONCERT BUDE JAKO VŽDY PATŘIT K VRCHOLU FESTIVALU.

Jausmė z Litvy hraje na kanklés, Eva Väljaots z Estonska na kannele, Barbora Xu z Liberce na finské kantele a čínský guzheng a Michal Müller na českou citeru. Sice se jedná o zvukově příbuzné nástroje, nicméně každý má odlišnou historii, pochází z jiné kultury a každý ze zmíněných hráčů vytváří docela svébytnou hudbu, ačkoliv je spojuje vztah k poezii a přírodě. Tolik citer a výrazných umělců na jednom místě navíc není moc běžné, takže se naskýtá příležitost nejen Folkovky, ale i svět ohromit něčím neslýchaným. No, neslýchaným, to zní jako reklama na zázrak, takže bez přehánění: určitě se dočkáme nevšední hudby do barevnosti vyvedené mnohajazyčností. Zpívat se totiž bude česky, finsky, německy, estonsky, litevsky, čínsky a podle Barbory Xu dojde možná i na angličtinu a v případě nouze i na jazyk „láááááá“.
„Sama hraji tak, jak si myslím, že se dříve hrávalo a ve snaze zachovat tradici, abychom o ni nepřišli. Nechávám se jí inspirovat, ale protože se doba posunula, hraju po svém a tradici přirozeně posouvám do sféry osobního sebevyjádření. Zajímá mne, jak ta hudba dříve vznikala, jakou hráči používali techniku, ale nenechávám se tím svazovat. Proto se budeme všichni snažit vydat se kreativním směrem, v němž se prolnou tradice s moderními prvky. Dohodneme se, co se nám líbí, a k vytvoření nové zvukomalebné krajiny využijeme všechny možnosti našich nástrojů,“ nastínila Barbora Xu, jak si představuje týden zkoušek, poznávání, hraní, nahazování nápadů a skládání, aby se nakonec všichni sladili do harmonie.

Barbora Xu (Česká republika)

Zpěvačka, skladatelka a hráčka na citery stavící s hudbou mimo běžné kategorie most mezi kulturami Asie a Evropy. Rodačka z Liberce už deset pendluje mezi Taiwanem a Finskem, kde aktuálně žije a na universitě v Turku promovala jako expertka na čínskou kulturu v Centru východoasijských studií. Studovala také na Sibeliově akademii v Helsinkách a stala se virtuózkou na tradiční citery - finskou kantele a čínský guzheng. Zhudebňuje prastarou čínskou a finskou runo poezii a v příslušných jazycích zpívá texty vztahující se k přírodě. Debutovým albem Olin Ennen (I Was) vzbudila zaslouženou pozornost nejen mezi odborníky, do hloubky jdoucí umění ocenili rovněž běžní posluchači, unešení jejím éterickým hlasem a intimním vyzněním autorských skladeb.

Eva Väljaots (Estonsko/Finsko)
Mistrovská a inovativní hráčka na starodávnou citeru kannel, s čerstvým tvůrčím vkladem a představivostí bez omezení uvádí do 21. století. Pro její hudbu na debutovém albu Hundinuiaõis/Bulrush Bloom je charakteristická sugestivní intimita a introspektivní vnímání zvuků okolního světa. I v okamžicích, kdy nezpívá a podlehne improvizačnímu rozpoložení, dobře slyšíme její napojení na staré legendy a mytologii, ze kterých vychází příběh zrodu citery - estonského hudebního symbolu.

Jausmė (Litva)

Post-folk, jemná elektronika, krásný hlas a starobylá citera od moderně uvažující písničkářky snažící se nabourat stereotypní uvažování o citeře kankles coby starém nástroji, spojeném výhradně s lidovou hudbou a prostředím folkloristů. Dlouholetý pobyt v britském Bristolu, kontakty s elektronickou scénou a práce na soundtracích pro BBC ji na albu Namolio (Homeward) umožňují inovativně nahlížet na litevské citerové tradice, autorskou poezii a specifickým stylem hry pro nástroj nacházet nový zvukový potenciál.


Michal Müller (Česká republika)

Citerista s diplomem z Vídeňské konzervatoře beroucí nástroj jako příležitost k nevšední hudbě. Status věrozvěsta a průkopníka hry na citeru si od samého začátku užíval. Zatímco jinde v Evropě se citerová tradice udržela, a hráči se museli držet striktních pravidel, u nás prakticky zanikla a podle Michala Müllera tak představovala nepopsaný list, takže si mohl s nástrojem dělat, co chtěl, čehož dokonale využil. V repertoáru sice má středověké skladby, každý si ho přesto nejvíc pamatuje, když zpívá Jimiho Hendrixe nebo Led Zeppelin a hraje jako Eric Clapton. Jasně tím předběhl dobu a už před dvaceti lety tím vlastně dnešní mladé citerové generaci toužící po experimentech začal ušlapávat cestu.

Autoři fotografií: Beni Köhler (citera na seznamu účinkujících), Jussi Vierimaa (Barbora Xu), Ruudu Rahumaru (Eva Väljaots), Chelsey Cliff (Jausmė), z archivu festivalu Blues Alive (Michal Müller)