OPEN SCÉNA 2024
Koncerty Open scény se konají ve všední festivalové dny ve 14 a v 16 hod. Proběhnou ve Špitálku sv. Anny nebo u barokního mostu - podle počasí a podle preferencí vystupujících.
29.7. | Kuba a Anička Horákovi |
Minet | |
30.7. | Saša Niklíčková |
Tranzan | |
31.7. | Listověj |
Kateřina, Dalibor a Metoděj Štruncovi | |
1.8. | Marek Vojtěch |
Textová dílna | |
2.8. | Pavel Čadek |
DNA - Dej Nám Akord |
Open scéna 2024
Odpolední čas můžete prožít s interprety na Open scéně, a to buď v kapli sv. Anny ve Špitálku, nebo u barokního mostu. Dramaturgie těchto vystoupení využívá jednak interpretů z okolí Náměště a ve druhém sledu kopíruje téma Generace, kterým jsou letošní Folkovky věnované. Pojďte objevovat a žasnout nad hudbou, kterou možná neznáte, ale kterou si třeba zamilujete!
29. 7.
14.00 Kuba a Anička Horákovi
Kuba Horák vystupoval na Folkovkách už několikrát s novoborskou skupinou Zhasni. Poté, co sláva skupiny Zhasla se profiloval jako písničkář a se svým projektem Kluk z Husovky dosáhl dvakrát na nominaci na Anděla. Vloni natočil album se svou tehdy devítiletou dcerou Aničkou, které dospělé vrátí do dětství a děti rozesměje a přiměje k zamyšlení. Společný koncert tatínka a dcery bude založený právě na písních z tohoto alba.
16.00 Andy Minet
Třebíčský písničkář Andy Minet, který měl své první veřejné vystoupení v Náměšti těsně před covidem, zazpívá písně z nově vydaných alb, která vyšla na začátku tohoto roku - Až přijde čas a 7 trampských písní a To, co chci a co mám rád. K slyšení tedy budou covery trampských písničkářů říznuté Andyho vlastními singly jako Krátery a píseň Story, která vyhrála třikrát cenu v hitparádě Rádia Géčko. Přijďte si poslechnout mezigenerační písničkářskou výpověď.
30. 7.
14.00 Saša Niklíčková
Mladoboleslavská písničkářka charakteristická bohatou hřívou, energickým akordeonem a neuvěřitelnou prací s češtinou. Její profesí je překládání komiksů a její písničky – šansony mají s komiksy mnoho společného – na relativně malé ploše se rozvíjí ve výmluvné zkratce košatý příběh s vtipnými pointami a precizními slovními obraty. A schválně, jestli zahraje svoji verzi Cohenova hitu Halleluja, u kterého jsem se i já – známý tvrďák – smál nahlas.
16.00 Tranzan
Domácí skupina Tranzan hraje písničky Radka Malého, který svou tvorbou své jméno přerostl. zatím asi nejstálejší kapela z těch, které vedl a ve které se dává posluchači nejvíc všanc. Meditační a bohatě harmonicky ornamentované písně přicházejí až k samotné podstatě lidské existence a pokud se do nich ponoříte, můžete v nich potkat sami sebe očištěné a znovuzrozené. Písně, ve kterých se jako mantry opakují slova, vtáhnou posluchače do pozoruhodně bohatého světa.
31. 7.
14.00 Listověj
Téměř domácí trio lesníka Jiřího Nohela hrávalo dříve pod názvem Žalozpěv. Přejmenováním na Listověj se jeho lyrika ovšem nezměnila. Jiřího považuji za jednoho z nejzajímavějších básníků Vysočiny s krásnými obrazy a popisy jednotlivých míst. Z jeho písniček vystupuje Vysočina jako tajemná krajina oslnivých jar, krátkých žhavých letních měsíců, mlhavých podzimů i šedé dlouhé zimy. V Listověji ovšem působí kapelník jako autor, který zhudebňuje básníky 20. století. Do zajímavých melodií i harmonií tak obléká básně Reynka, Zahradníčka, Renče, Skácela a dalších. Z každého tónu i z každé pomlky je slyšet hlavní rys tvorby Listověje – pokora.
16.00 Kateřina Dalibor a Matěj Metoděj Štruncovi
Tak to tady ještě nebylo. Manželé Štruncovi zoceleni a ošleháni hraním s Javory nebo s Cimbal Classicem, vystoupí na jednom pódiu se svým synem Matějem Metodějem. Ten je mužem mnoha řemesel – herec, cestovatel, multiinstrumentalista, básník, ale v Náměšti se představí jako písničkář. Jak budou znít jeho písně v doprovodu rodičů? A na jaký z mnoha nástrojů bude doprovázet písně Katky a Dalibora? Od středečního vystoupení na Open scéně můžeme očekávat mnohé, zatím nepoznané a neslyšené.
1. 8.
14:00 Marek Vojtěch
Pražský písničkář, který stejný den vystoupí i v parku se svým Divadlem harmonika, je komplexním autorem a interpretem. Vloni zazářil na festivalu Zahrada písničkářů. Jeho akordeon někdy zpívá s notnou dávkou sentimentu, když vzpomíná na 20. nebo 80. léta, někdy zní pohádkově v příběhu princezny Jasněnky z KFC, někdy si neodpustí taškařici a ironii ve skladbě, kde zpívá o ničení památek automobily, ale někdy až zamrazí, když v songu "Psychopat" vypráví příběhy mužů, kteří ničili po malých dávkách životy svých žen. Marek je přímočarý, velice slušně si rozumí s češtinou a akordeon dává celému vystoupení autenticitu.
16:00 Textová dílna Slávka Janouška
Tento mimořádný pedagogický počin bývalého učitele Slávka Janouška slaví už dvacet let a tímto experimentem s vytvářením písniček byl podhoubím pro mnohá významná jména českého folku. Je až s podivem, že se Slávkovi nahlásí muzikanti a muzikantky různých zkušeností a v časovém presu vytvářejí písně na zadaná témata. Pokud bych tato vystoupení měl popisovat jen podstatnými jmény, asi bych vybral Odvaha, Odolnost, Stres a Kumšt!
2. 8.
14:00 Pavel Čadek
Brněnský písničkář, který za svého dobrého průvodce zvolil violoncello. Zakladatel žánru cello-folk využívá maximálně mohutný zvuk violoncella, který obohacuje používáním různých smyček. Po prvních dvou albech, kde se prezentoval spíš veselými příběhy, natočil vloni závažnější a mnohem rafinovanější album Stepní vlk, které jej poslalo do nejužší nominace na cenu Anděl 2023. Na koncertech Pavel obě své polohy střídá a vytváří tak zvláštní napětí mezi posluchači. Vloni se svým violoncellem vládl na scéně u barokního mostu, jak se mu bude hrát letos?
16:00 DNA – Dej nám akord
No a nemůže chybět ani čistě vokální skupina. Brněnští studenti molekulární biologie se před třiceti lety sešli v jedné posluchárně a začali si zpívat. Tam má kořeny jejich jméno. Pokud uděláme analýzu kapelní DNA, nalezneme v ní spirituály, swing i jazzové standardy. Hlavní duše skupiny, nyní už univerzitní profesor Václav Brázda, navíc píše básně, které jeho kolegové zhudebňují a posléze přidávají do repertoáru. Pokud byste u kapely hledali nějaký nástroj, nenaleznete zhola nic. Jejich genetická informace prostě instrumentální hudbu zcela zapovídá. Můžete se těšit na kouzlo vícehlasů a precizní intonaci a interpretaci.