CATRIN FINCH & AOIFE NI BHRIAIN

CATRIN FINCH & AOIFE NI BHRIAIN (WALES, IRSKO)

NÁDHERNÁ HUDBA, KTEROU NÁS IRSKÁ HOUSLISTKA S VELŠSKOU HARFENICÍ OPYLUJÍ JAKO VČELY

V HUDBĚ IRSKÉ HOUSLISTKY AOIFE NÍ BHRIAIN A VELŠSKÉ HARFENICE CATRIN FINCH SE PROLÍNAJÍ TRADIČNÍ MELODIE S LÁSKOU K BACHOVI A BAROKU.

Hudebně spolu houslistka z Dublinu Aoife Ní Bhriain a harfenice Catrin Finch ze západního pobřeží Walesu tančí jako jejich oblíbené včely během svého unikátního tance. Nenasměrovávají nás ovšem k tomu nejlahodnějšímu pylu, ale k hudbě protkané velšskými a irskými houslovými a harfenickými melodiemi a inspiracemi přesahujícími svět tradiční hudby a klasiky.
Ačkoliv prý uznávají virtuozitu, což zrovna u klasiky lze pochopit, nenechají se jí svazovat a nehledají dokonalost, důležitá je pro ně svoboda a transcendentální prožitek. „Většina publika se ve skutečnosti o virtuozitu vůbec nezajímá, chce odejít z představení, které je dojmulo,“ tvrdí Catrin Finch, která, když se to tak vezme, má vlastně pech: prvního hráčského partnera Seckou Keitu s korou ji přihrála náhoda, přesto z toho vzešla tři mimořádně krásná a úspěšná alba, s Aoife Ní Bhriain ji zase spojil velšský festival Other Voices Cardigan. A zatímco o Aoife už měla zdání, ta na organizátory vyhrkla: „Catrin kdo?“. Zatímco její manžel doma obracel oči v sloup, takže začala googlit a zčistajasna se ji prý zrychlil tep.
Mají toho hodně společného: vystudovaly klasiku, vystupovaly s předními světovými symfonickými orchestry, získaly nespočet ocenění, mají zvídavé kreativní povahy a rády přijímají nevšední výzvy. I k tradiční hudbě se dostaly podobně: skrze rodinné zázemí. Snad jen ten titul Královské hudebnice, který Catrin obdržela v roce 2000, Aiofe uniká, ale to bude nejspíš tím, že v Irsku žádné království nemají. Na druhou stranu, zase skvěle hraje na hardangerské housle.
„Obě plynule mluví starodávnými jazyky - cymraeg a irskou gaelštinou – obě prodělaly rakovinu a nyní se nacházejí v požehnané remisi a užívají si každý den života s šancí znovu omdlít nad krásou Bacha,“ napsal na obalu alba Double You publicista Andy Morgan bez nutnosti vysvětlovat, proč každá skladba začíná na písmeno W. Stačí prolétnout názvy a otevře se před vámi doslova dobrodružný příběh: Wish, Waggle, Woven, Waves, Wandering, Wings, Wonder, Why, Whispers.
Z poslechu nám také dojde, že jejich setkání bylo nevyhnutelné a naprosto nezbytné, jinak bychom přišli o příležitost poslouchat hráčsky oslnivou a ve výsledku nádhernou hudbu opylující nás jako životadárné včely.