CASEY DRIESSEN (USA)

CASEY DRIESSEN (USA)

NEKONVENČNÍ BLUEGRASSOVÝ HOUSLISTA S NEUTUCHAJÍCÍ ENERGIÍ

PĚTISTRUNNÝ NÁSTROJ, PERKUSIVNÍ FUNKY STYL HRY, NEORTODOXNÍ NÁPADY.

Tenhle nekonvenční bluegrassový houslista zřejmě nebyl v božím plánu. S pětistrunným nástrojem, perkusivním funky stylem hry, neortodoxními nápady a neutuchající energií vás přivede okamžitě k úžasu nebo......když započítáme neodmyslitelné červené boty, k ještě většímu úžasu.
Ať už sám, s horou efektových krabiček okolo nohou, nebo po boku Bély Flecka, Abigail Washburne, Chrise Thileho, Jerry Douglase či Steve Earla, vždy oslňuje hráčským mistrovstvím, korunovaným inovativním přístupem k perkusivnímu využívání smyčce, tzv. chop. Techniku bluegrassového houslisty Richarda Greena z 60. let ale Driessen povýšil na triple chop, což slavného countrymana Zaca Browna přivedlo k přirovnání k "šílenému vědci" a jiné k upozornění, že pokud máte Driessena v kapele, bubeníka v podstatě nepotřebujete.
Za interpretaci skladby Billa Monroea Jerusalem Ridge získal v roce 2007 nominaci na Grammy v instrumentální country sekci, rovnou ale řekněme, že country tradicionalistům navzdory: skladba pochází z vynikajícího alba 3D, už názvem naznačujícím, že old-time music a bluegrassovou klasiku za doprovodu fantastických muzikantů, včetně Tima O’Briena, pojal Driessen naprosto "3D necountryově"; eufemisticky řečeno.
Vystudoval Berklee College of Music a přestože měl za učitele Matta Glasera, zamiloval si funky, jazz a bluesrock - bez potřeby vzdát se jich při vstupu na bluegrassovou scénu, čímž se od začátku od běžných houslistů odlišoval. Jasně, na rozdíl od něho si obouvali i boty jiných barev...
S Fleckem, Washburne a Benem Solleem založili v roce 2006 The Sparrow Quartet a vyjeli jako první americká kapela hrát do Číny old-time music zpívanou Abigail čínsky. Zajížděli sem pravidelně a navštívili také Tibet. A mimochodem: Abigail svou první nahrávací smlouvu získala, když ji v Nashville viděli jamovat s Driessenem.
S bubeníkem The Flecktones - Roy Wilfredem Wootenem aka Futuremanem - pak pracovali na experimentálním projektu Fiddle/Sticks: The Drummer Project, který Driessen později přenesl na svá alba, do využívání loopu a efektových krabiček. A pokračoval v kontaktech s dalšími bubeníky - vše zanešeno na jeho poslední, čistě sólové album The Singularity s verzemi skladeb od Stevie Wondera, Toma Waitse nebo Michaela Jacksona.
Casey Driessen není zkrátka jen tak běžný bluegrassový houslista a ke všemu ty červené boty....

Noční koncert na Folkových prázdninách bude v čistě akustickém provedení (housle, zpěv).

Photos by Sandlin Gaither.