ZVÍŘE JMÉNEM PODZIM - foto Tereza Kunderová

ZVÍŘE JMÉNEM PODZIM

SILNÉ EMOCE, MOHUTNÉ POSTROCKOVÉ REFRÉNY I TICHÁ FOLKOVÁ ZAMYŠLENÍ

SKVĚLÝ PROJEKT JAKUBA KÖNIGA S MNOHA MUZIKANTY.

Událo se toho loni v naší hudbě docela dost, z děje nicméně trčí okamžik, kdy muzikanta Jakuba Königa, do té doby maskovaného kuchaře Kittchena, přepadla během procházky "nečekaná úzkost, se kterou si vůbec nevěděl rady" a někde blízko zamrkalo zvláštní zvíře. Jmenovalo se Podzim, začalo polykat slunce, vyfukovat páru a dalo události do pohybu. Přes den se skrývá po lesích, kde strhává listí, klidně ti ale zamává hejnem ptáků na horizontu, jinak ven se odváží, až se setmí. Takže až půjdeš ven, vezmi si šálu a pospíchej domů, než ti to zvíře jménem podzim ukousne hlavu.
Jakub potom s "lidmi, na které během svého cestování po republice narazil, lidmi, které obdivuje, lidmi, ke kterým vždycky vzhlížel a s kterými si přál spolupracovat" natočil album. Původně se chtěli jen držet se ve tmě za ruce a zpívat o světle. „Když jsme pak udělali pořadí písniček, ukázalo se, že to je trochu temnota. Jenže ta k podzimu patří. Zatímco my jsme zvyklí se obvykle tvářit a chovat tak, že žádná temnota neexistuje. A když na nás pak nečekaně hupsne v setmělým parku, najednou nám je ten náš pregnantní rozum houby platnej. Tak si říkám, že jedna melancholicky temná podzimní deska by se pak mohla hodit, když to na tebe přijde.“
A tak přišly začarované písně. Soukromá časová smyčka. Hudební propojení melancholie a radosti. "Kittchen vždycky bude do určitý míry strohej a syrovej. Zvíře je taky do určitý míry temný. Ale je mnohem civilnější, cíleně mohutnější a monumentálnější. Mnohem hladší. Zvíře je postavený na spolupráci s ostatníma, na prostoru, ve kterým nabízíme a rozvíjíme svý nápady. Každej z nás je v něčem silnej, často třeba ve věcech, kde bychom sami sílu nehledali. No a ve Zvířeti se snažím svým přátelům nechat dobrej prostor, aby tu svoji sílu a krásu mohli využít a předvíst v rámci společný práce," řekl Jakub v rozhovoru pro magazín Full Moon.
Silné emoce, mohutné postrockové refrény i tichá folková zamyšlení Jakubovi pomáhají naplnit další členové projektu: Marie Kieslowski, Aid Kid, Tomáš Neuwerth, Tomáš Havlen, Marie Puttnerová, Terezie Kovalová, Ondřej Mataj, Veru Linhartová a řada dalších, "co chtějí být na chvilku šťastní".

Photo: Tereza Kunderová