MIRAMUNDO

MIRAMUNDO (ŠPANĚLSKO, ...)

PROSLUNĚNÉ PÍSNĚ HLADÍCÍ PO DUŠI

KDYŽ SE V BARCELONĚ SEJDOU HUDEBNÍ SVĚTOBĚŽNÍCI Z ITÁLIE, BRAZÍLIE, ŠPANĚLSKA A MEXIKA...

Tak jako nelze určit hudbu Miramundo stylově, ztroskotáte i při zeměpisné snaze: co člen, to jiná národnost, jiný kraj světa. Středobod bychom ale našli: katalánskou metropoli Barcelonu, přístav odkud odpradávna vyplouvají zaoceánské lodě přivážející nazpět vedle zboží hudebníky, bohémy a kumštýře, vkládající do kulturního tavícího kotlíku neustále nové ingredience.
Barcelona proto nepřestává symbolizovat jakousi hudební Mekku, interaktivní prostředí, kam proudí muzikanti z Evropy, Afriky a Latinské Ameriky - aktéři jedinečné barcelonské mestizo music. Spojuje je tvůrčí svoboda, horečnatá rozkoš nerespektovat jakékoliv hranice a zvyky a zákonem pro ně zůstává multikulturnost a globální uchopení vlastních domácích tradic, do nichž s drzostí hodnou úcty implantují úplně cokoliv.
Někdo provokativně naštvaně se vzdorovitě zdviženou pěstí a tudíž elektro-rockově agresivně, jiný s písněmi hladícími po duši, tak jako Miramundo, hledající útočiště hlavně v intimnějším hudebním vyprávění o lásce, zážitcích z cest a pocitu, že svět ještě pořád není místem k zahození.
Písničkář Luiz Murá z Brazílie, italský houslista Agostino Aragno, španělská zpěvačka Desirée Garcia Miras a mexický kontrabasista Ernesto Vargas, všichni dohromady kamarádi až za hrob, neprahnou po stylové čistotě: flamenco, bossa-nova, mexické mariachi, samba, italské a romské písně nebo africké tradice mění v ideálně vyváženou směs, sloužící na podloží decentních rytmů výrazným melodiím.