IVA BITTOVÁ - photo by Yvett Stránská

IVA BITTOVÁ & ČIKORI

NÁVRAT ŽÁNROVÉ HRANICE BOŘÍCÍ ZPĚVAČKY, HOUSLISTKY A SKLADATELKY.

S JEDINEČNÝM AKTUÁLNÍM ALBEM AT HOME

Někam se vracet, znamená, že je vám tam dobře, cítíte se jako doma a pokud si návštěvníci Folkovek pamatují, světově proslulá, žánrové hranice bořící zpěvačka, houslistka a skladatelka Iva Bittová v Náměšti spokojeností nikdy nešetřila. Takže: At Home - Doma, jak nazvala své nové album natočené se skupinou Čikori, která ji na koncertu doprovodí.
Věčná experimentátorka Iva Bittová natočila mnoho nahrávek s pečetí geniality. A svět o tom ví své. V české hudební historii patří mezi její nejvrcholnější díla akustické dvojalbum Bílé inferno z roku 1997: naprosto unikátní tvůrčí spolupráce s brněnským, neméně hledačským kytaristou Vladimírem Václavkem. K jeho poetice a písňové formě se novinka At Home vrací. "Pro mne je inspirací příroda a domov a tato atmosféra se zcela jistě podařila zaznamenat na celém albu," uvedla Iva Bittová, jistě spokojená z nebývalé odezvy na sbírku devíti nových skladeb rodících se několik let. "Ne, že by jedna z nejoriginálnějších současných hudebnic, pocházejících shodou okolností z tohoto kousku planety, nebyla stejně přesvědčivá sólově i v jakékoliv spolupráci, v Evropě nebo v Novém světě. Ale tahle muzikantská konstelace vyzařuje nějakou zvláštní spřízněnost, nějakou hudební magii," shrnul uvolněnou a nápady jiskřící atmosféru mimořádného alba publicista Tomáš S. Polívka.
Kdo koncerty Ivy Bittové na Folkovkách zažil, patří určitě k natěšeně přesvědčeným, že ho znovu v zámeckém parku čeká těžko popsatelný hudební zážitek. Mají recht - a navíc, někdy jsou vám slova úplně na nic.

Autoři použitých fotografí: Lukáš Chvíla, Yvett Stránská.