ELEPHANT REVIVAL (USA)

ELEPHANT REVIVAL (USA)

MAGICKÝ HLAS JEDINEČNÉ BONNIE PAINE VČELE ÚŽASNÉ AMERICKÉ FOLKOVÉ KAPELY.

FOLKOVÉ PRÁZDNINY SI PLNÍ DALŠÍ SEN! - ELEPHANT REVIVAL POPRVÉ NAVŠTĚVUJÍ KONTINENTÁLNÍ EVROPU

Transcendentální folk na způsob, když dojdou slova, promluví hudba.
Akustický kvintet s námi nehraje žádnou mystifikační hru. Směsí indie folku, bluegrassu a irsko-skotských melodií zato potvrzuje, co o něm hned v začátcích napsali: americana verze Pentangle. Vysokou devizou Elephant Revival jsou určitě hlasy - sólové i sborové - a přesvědčení: "Hrát jeden žánr, tak se unudíme."
Šestice vynikajících multiinstrumentalistů z Colorada, vedená zpěvačkou a hráčkou na valchu Bonnie Paine, prorazila na mezinárodní scénu v roce 2013 čtvrtým albem These Changing Skies. Recenzenti tehdy nešetřili nadšením a ke společným koncertům Elephant Revival pozval Béla Fleck i hvězdná skupina Devotchka, kvitující sehranost muzikantů s předností přirozeně přecházet ze zasněné lyričnosti do dynamické tanečnosti.
Zrodili se ze stesku po smrti dvou odloučených slonů. Ano, i to může být důvod ke hraní neodolatelně chytlavé hudby, která, díky něžnému zvuku houslí Bridget Law, namíchaným s pedal steel kytarou, mandolínou nebo cellem, zní báječně i naživo. Název Elephant Revival totiž vzešel z příběhu: banjista Dango Rose se živil buskingem v chicagské zoo před sloním výběhem. Násilné oddělení "sloních manželů" vedlo k tomu, že oba zemřeli, což naštvaného Roseho přivedlo na myšlenku založit "nerozdělitelnou" kapelu.
Elephant Revival si berou za svá současná témata, ale to, co nám zůstane nejvíc v paměti, je jejich nesmírně hluboký a nekompromisně dodržovaný vztah k ochraně přírody - ovšem bez úporného aktivismu.
Texty mají také často tajemné vyznění, asi jako had ze skladby Eden, "plivající hádanky namísto jedu", nezvyklý název čerstvého a nadšeně přijatého alba Petals vysvětlit Dango Rose však dokázal: "Myslím, že album je o změnách a transformaci z jednoho stavu vnímání do druhého. Okvětní lístky květin opadávají; pak pučí, rozkvetou, a pak zase opadají. A zase pučí, rozkvetou a opadají, a já si myslím, že to jen ukazuje, jak balancujeme v době přechodu a změny a kráse těch časů. Je to pro nás silné album. Zachycuje přeměnu.“
Elephant Revival patří mezi nejzajímavější, zvukově nejkreativnější a názorově nejkonzistentnější americké skupiny dneška. Nedobývají hitparády, to nemají zapotřebí, kdo zatouží po přesvědčivém, upřímném a melodicky povznášejícím písničkářství, najde si je i bez hitparád.