JIŘÍ SLAVÍK - photo by Martin Zeman (Animal Music)

MATEŘŠTINA: JIŘÍ SLAVÍK, MARIAN FRIEDL A SÓLISTÉ VUS ONDRÁŠ

MORAVSKÁ LIDOVÁ HUDBA NAPROSTO ORGINÁLNĚ A SKVĚLE.

MATEŘŠTINA JE OJEDINĚLOU SYNTÉZOU SRDCE A ROZUMU.

Na samém začátku byla moravská lidová hudba, následovala klasika s jazzem, nakonec se ale vynikající kontrabasista a skladatel Jiří Slavík po dlouholetém pobytu v zahraničí k moravskému jádru vrátil. Po svém, což při vší skromnosti znamená naprosto originálně a nejen na naše poměry. Na portálu Českého rozhlasu Jazz dokonce napsali, že zvuk alba Mateřština vlastně představuje „soudobou cimbálovku“.
Mateřština představuje Jiřího v úloze zpěváka a multiinstrumentalisty pátrajícího po svých kulturních kořenech a využívajícího odkaz lidové hudby ve svých vlastních skladbách. Mateřština je ojedinělou syntézou srdce a rozumu. Nabízí pestrou paletu emocí, aranžérskou i kompoziční finesu, syrovost i dokonalou interpretaci. Jiří Slavík je vedle své interpretační geniality i opravdovým umělcem hledajícím pravdu v sobě i okolním světě. Stylové hranice Slavík nevnímá, nebo se jimi zjevně nenechává rozhodit.
Album Mateřština pro label Animal Music prakticky celé nahrál sám spolu s jeho celoživotním kamarádem a fenomenálním muzikantem Marianem Friedlem, který vypomohl s píšťalami a svou hru i zpěvem přidal ryzího ducha Beskyd. Pro živé provedení této desky na festivalu si tito dva pánové přizvou ještě mistry z VUS Ondráš.

Fotografie uvedená u tohoto profilu - Jiří Slavík - autor Martin Zeman (Animal music).
Fotografie na přehledu účinkujících - Jiří Slavík - autor Patrick Marek