HCMMH

MARTIN HRBÁČ & HCMMH

HORŇÁCKÁ CIMBÁLOVÁ MUZIKA MARTINA HRBÁČE.

VĚHLASNÁ LEGENDA HORŇÁCKÉ LIDOVÉ HUDBY A CHODÍCÍ ZPĚVNÍK SEDLÁCKÝCH PÍSNIČEK.

Maestro Martin Hrbáč z Hrubé Vrbky svou Horňáckou cimbálovou muziku vede už jednapadesát let. Mezitím se z něho stala věhlasná legenda Horňácké lidové hudby a chodící zpěvník sedláckých písniček, které, podobně jako jeho kdysi jeho velký učitel Maestro Kubík „vyposlechne, ale přehraje po svém“.
Do horňácké hudby houslový samouk Martin Hrbáč zanesl spoustu nových podnětů, ohromný náboj pospolitosti – neujuchané, nenačinčané, nýbrž tažené z kořenů – a posunul ji do nové doby, protože ji nikdy nebral jako posvátnou relikvii; zpestřil ji intuitivním vnímáním harmonií a záludných rytmů a protáhl srdcem.
"Já vždycky říkám, že jsem měl to štěstí, že jsem se narodil jednak v Hrubé Vrbce, jednak na horním konci u Hrbáčů a taky blízko chalúpky Maestra Jožky Kubíka a rodiny bratranců Luboše a Dušana Holých. To mělo na můj muzikantský vývoj velký vliv," vyznal se Maestro.
Když mu v roce 1995 vydal Jiří Plocek album Horňácký hudec, zbystřili pozornost také moravskou lidovou hudbou nedotčení mladí posluchači, považující strhující a syrovou Hrbáčovu muziku za „horňácký bigbít“.
Sláva Martina Hrbáče také už dávno přesáhla hranice regionu, natož Moravy a Čech, vždyť ho milují i krajánci v Americe. Koncertoval se svou cimbálovou muzikou často v zahraničí, i za minulého režimu, ovšem domů, do rodné vesnice, se vždycky vrátil, protože by se v cizině prý “nedalo chodit do sklepů a neznají tam zabíjačky”.
Letos oslavil Maestro osmasedmdesátiny a rozhodně to nevypadá na to, že by přestal dělat to, co mu Pánbůh nadělil do vínku: sloužit krásné hudbě a lidem, kteří se jí chtějí nechat pohladit.