BERÁNCI A VLCI by Petra Pechánková

BERÁNCI A VLCI

JAK BERÁNCI A VLCI HLEDALI SPOLEČNOU ŘEČ A NAŠLI JI MEZI BESKYDAMI A SLOVÁCKEM.

JITKA ŠURANSKÁ TRIO & ŽENSKÝ SBOR Z KUDLOVIC & SDRUŽENÍ NEZÁVISLÝCH JAZZMANŮ & STARÁ BESKYDSKÁ MUZYKA RUKYNADUDY

Jak beránci a vlci hledali společnou řeč a našli ji mezi Beskydami a Slováckem.
Po odehrání koncertu Od kořenů k world music, kterým početná společnost muzikantů v roce 2015 na Folkovkách tolik nadchla, o budoucnosti nikdo z ní moc nepřemýšlel; snad se jen doufalo, že by záznam mohl vyjít na albu. Nic takového, rozhodl Milan Páleš z vydavatelství Indies Scope: seženu peníze na studio a vše se nahraje znovu. A když se mu to podařilo, namísto radosti, nastal problém: Marian Friedl se ke skladbám kopírujícím v podstatě repertoár Tria Jitky Šuranské, mezitím vydanému na albu Divé husy, nehodlal vracet, čímž před sebe postavil velkou výzvu: vybrat jiné skladby a přidat k nim autorské.
A když už se tak stalo, vloudil se nápad sestavu ještě víc rozšířit, hlavně o jazzmany. Natáčení alba Beránci a vlci se nakonec zúčastnilo pětadvacet muzikantů a zpěváků a vyšla z toho Marianova koncepce rozsáhlé suity, zkoumající napětí mezi tradiční hudbou a jazzem, "píšťalovými" Beskydy a houslovým Slováckem.
"Tématem alba Beránci a vlci je putování pohraničím, liminálním prostorem, v němž jedno prostupuje druhé. Tady mizí ostrost hranic mezi teď a kdysi, mezi životem a smrtí, beránky a vlky, veselým a smutným, mezi pozitivním a negativním. Ačkoli nás totiž hranice všudypřítomně obklopují a na první pohled zřetelně vymezují například černou od bílé, jakmile se přiblížíme ke styčné ploše dvou protikladů, zjistíme, že svět je právě zde mnohem barevnější, než jsme čekali,“ napsal Marian na obal alba, o kterém se nepředpokládalo, že by někdy zaznělo naživo, přece jenom nejde o čtyřčlennou kapelu, kdy je všechno zdaleka jednodušší, nehledě na hostování slovenských muzikantů a poměrně složitou logistiku. Od toho tu jsou ale Folkové prázdniny, aby podobné úvahy bezezbytku naplnily.
Beránci a vlci se tak v zámeckém parku zcela poprvé naživo představí v plné sestavě.
A pokud jde o Sdružení nezávislých jazzmenů, které z minula neznáme, tady jsou jména: houslista Stanislav Palúch, kytarista Michal Matejka, bubeník Michał Wierzgoń, saxofonista Štěpán Flagar, kontrabasista Martin Kocián a bubeník Václav Pálka.