FÉLIX LAJKÓ & VOŁOSI

FÉLIX LAJKÓ & VOŁOSI (MAĎARSKO/POLSKO)

OBJEVOVÁNÍ NEJHLUBŠÍCH VRSTEV LIDSKÉ DUŠE, KAM DOSÁHNE JEN HUDBA

HOUSLOVÍ MÁGOVÉ SE SMĚLOU MYŠLENKOU: KDO JINÝ BY MĚL S PUBLIKEM SMÝKNOUT RYCHLEJI NEŽ MY.

Vlastně to není k publiku fér: když už předtím na koncertech ohnivého Paganiniho 21.století a polského kvintetu lapalo po dechu, teď by mělo jakože přestat dýchat úplně? No, připravte se na to a nemůžete říct, že vás předem nikdo nevaroval. Možná vám přijde divné, proč k pětici skvělých, už tak nestíhatelných hráčů přidávat dalšího, jenomže to není ta správné otázka, ta by měla znít: jak je možné, že je to nenapadlo už dřív. Kromě toho, že hudebníci mají rádi nové výzvy a tak Lajka s VOŁOSI napadla smělá myšlenka: kdo jiný by měl s publikem smýknout rychleji než my?
Pochopitelně nepůjde jen o rychlost, ta stejně brzy omrzí, ale o vrcholné umění skloubit melodický svět klasické a lidové hudby způsobem, až si řeknete: je to vůbec možné? Věřte, pokud se jmenujete Félix Lajkó, možné je úplně všechno. I VOŁOSI přece už dávno nadobro rozmetali poslední zbytky hranice dělící minulost od současnosti, vesnici od koncertních síní a tradiční hudbu od moderny. Jak oni tak geniální Maďar původem ze Srbska, z tradiční hudby čerpají jen částečně: houslista Krzysztof Lasoń s bratrem Stanislawem, hráčem na cello, vystudovali klasiku a Lajko šestiletou konzervatoř dokonce absolvoval za tři roky: neschopný podřídit se klasické výuce. Žádný student před ním rebelským způsobem nerozbil tolik stereotypních představ o tom, jak se má hrát na housle, takže ho ze školy s úlevou vyprovodili. Profesoři mimořádný talent šestnáctiletého mladíka nezpochybňovali, nedokázali však pochopit, kde se v něm bere tak mimořádný cit pro improvizaci, schopnost během hry intuitivně vytvářet hudební obrazce. „Představuje typ svobodného ducha. Žije v jiných sférách a řídí se vlastními instinkty. Síla jeho kreativity se blíží šílenství,“ řekl o něm světoznámý režisér Miklos Jancso, tvůrce dokumentárního filmu Play, Félix.
Lajko koncertoval a natáčel s freejazzovým klavíristou György Szabadosem, komorní hudbu hrával se srbským saxofonistou Borisem Kovačem a avantgardní s rumunským houslistou Alexandrem Balanescu; hostoval rovněž u francouzské rockové skupiny Noir Désir. Napsal spoustu divadelní a filmové hudby a o hudební doprovod Félixe požádaly dvě světové taneční legendy: německá choreografka Pina Bausch a japonský mistr butó Min Tanaka. Dosud převážně instrumentalista v roce 2016 natočil album Most jöttem se třemi vynikajícími maďarskými zpěvačkami - Bea Palya, Gabriella Tintér a Anna Csizmadia - a svým věrným violistou. V překladu to znamená Právě jsem dorazil a ty, kdo Félixe uslyší poprvé to může přivést k přemýšlení, odkud vlastně dorazil, protože maďarský jazzový saxofonista Mihály Dresch o něm prohlásil, že není člověkem z naší planety.
VOŁOSI: dva klasicky vzdělaní a tři lidoví muzikanti identifikující se s tradiční hudbou z polské strany Slezských Beskyd, zároveň ji dychtivě toužící představit jako verzi jiskřivé moderní klasiky. Ztotožnit ji s dneškem a pamětí, že o totéž se dávno před nimi úspěšně snažili velcí polští skladatelé Frédéric Chopin nebo Karol Szymanowski. A jak se VOŁOSI sami vidí? „Možná jako výbuch energie pocházející z nekonečné radosti z muzicírování. Jako objevování nejhlubších vrstev lidské duše, kam dosáhne jen hudba. Nebo jako pátrání po primární síle tlačící k vytvoření písně. A konečně, asi jako hudební zábavu, improvizaci na pomezí hudebních světů."
Otcem bratrů je vážený polský skladatel Aleksander Lasoń a oni sami dodnes hrají moderní klasiku. Zbývající členové - kontrabasista Robert Waszut, houslista Zbigniew Michałek a hráč na třístrunnou violu a dudy Jan Kaczmarzyk - přišli z tradičního zázemí. A právě ze střetu dvou odlišných hudebních světů vzniká u VOŁOSI nádherné pnutí pro něž je zároveň určující virtuózní improvizace.
A tu nadevše uznává také Félix Lajkó, takže společně „manévrují mezi melancholií a transem, sebekontrolou a neomezenou hráčskou volností“.

Fotografie: Félix Lajkó od Erdelyi Gabor na přehledové stránce.

Kontakt pro booking: Silvia Winkler, email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.