FRIGG - photo by Tero Ahonen

FRIGG (FINSKO)

HRAJÍ TAK ENERGICKY, AŽ NÁM PADÁ BRADA A ZEMĚPISNÉ HRANICE NEVNÍMAJÍ

SEDMIČLENNÁ INSTRUMENTÁLNÍ SKUPINA OPŘEDENÁ CELOSVĚTOVOU POVĚSTÍ, ŽE RYCHLEJI A ORIGINÁLNĚJI TO SNAD ANI NEJDE.

Tyhle vlastnosti - spolu s podsouvaným vlivem čarodějnictví, o čemž si můžeme myslet své, ale to je tak všechno - souvisí u Frigg s cestováním po celém světě, kdy ale za každou cenu, jak se lidově říká, potřebují mít na dohled komín svého domu. Rozuměj: ať už je uhrane americký bluegrass, irská nebo skotská hudba, divoké rytmy z Balkánu, případně rock, Frigg nepřestávají naplňovat severskou zvyklost, že bez tradičních tanců polskas "by to snad ani nebyl život".
Snahám o jasnou hudební identifikaci prestižními cenami ověnčených Frigg brání fakt, že už před patnácti lety si sami sobě položili otázku, co přijde, když do finských tradic zapletou vlivy jiných kultur. Střízlivě vzato přináší Frigg, nesoucí jméno po manželce severského boha Odina, vlastně crossover – ovšem crossover strhujícím způsobem zahraný do rozpadu těla a bezpečně zabírající na posluchače i odborníky. Organizátoři festivalů v tom mají rovněž jasno: "Nenechte si ujít tuto vířící smršť jigů, reelů, polska a bluegrassových novátorství."
Trvalo dlouho, než někdo přišel na nápad hudbu skupiny nějak nazvat, když se tak stalo, ukázalo se být označení nordgrass jako naprosto ideální. S novým loňským albem Frost On Fiddles čtveřice houslistů, kontrabasista, mandolinista a kytarista okamžitě zamířili do výšin žebříčků world music a nadšených recenzí se ani nedopočítáte. "Možná nejvíce vzrušující, vibrující a povznášející kapela na severní polokouli," dočteme se třeba.
"Je to šťastná hudba, tak proč se na to nezaměřit," tvrdí houslista Tommi Asplund a myslí tím na nejproslulejší finské zřídlo tradiční hudby, region Kaustinen, odkud pochází někteří členové a kde se každoročně koná jeden z největších severských hudebních festivalů. Koho by ale bavilo zůstat na jednom místě, takže Frigg během koncertních turné navazují další přátelství a jejich nordgrass na sebe bere další fascinující podoby. A jaký mají vztah Frigg k tématu festivalu „O paměti“, říká jejich finská manažerka a festivalová organizátorky Minna Huuskonen: "Frigg věnuje spoustu písní svým přátelům a dávným muzikantům a pojmenovává je často po nich. Také jsou vzpomínkami na místa, kde hráli, na hospůdky, které navštívili, na sešlosti, kterých se zúčastnili a na putování, která podnikli."

Fotografie: Tero Ahonen.