ROZPRAVY 2019

O DUŠI

Půlhodinka s hudebními publicisty, odborníky a nadšenci

Petr Dorůžka Vás provede spřízněnými, i když zcela odlišnými žánry, často kontroverzně vydávanými za lokální varianty blues. Evžen Müller se zaměří na písně ve stylu Americany. Jan Sobotka připomene původní verze písniček Svatopluka Karáska, mimochodem skvělé! Jiří Moravčík bude rozprávět (a pouštět ji) o hudbě, která nám pomůže odhalit kdo jsme, odkud pocházíme a proč bychom k sobě měli nalézat cestu. A na závěr letošních Rozprav zapátráme do bezedného archivu Jaromíra Kratochvíla z Indies Happy Trails.

Ve výstavní síni na Staré radnici (Masarykovo nám. 100) od pondělí 29. července do pátku 2. srpna vždy od 16:00 do 16:30.. Průvodce rozpravami bude hudební publicista Jiří Moravčík.

 PONDĚLÍ 29. 7.

PETR DORŮŽKA: PŘEDZVĚSTI DNEŠNÍ WORLD MUSIC NA ČASOVÉ OSE 20. STOLETÍ
PRŮVODCE SPŘÍZNĚNÝMI, I KDYŽ ZCELA ODLIŠNÝMI ŽÁNRY, ČASTO KONTROVERZNĚ VYDÁVANÝMI ZA LOKÁLNÍ VARIANTY BLUES. REBETIKO (ŘECKO), FADO (PORTUGALSKO), SEVDAH (BOSNA), MALOYA (LA REUNION). ANDALUSKÉ DUENDE JAKO PŘÍDAVEK.

 ÚTERÝ 30. 7.

EVŽEN MÜLLER: ZPÍVEJ A HRAJ TAK, JAK TO CÍTÍ TVOJE DUŠE
PÍSNĚ VE STYLU AMERICANY, KTERÝM MŮŽEŠ VĚŘIT A VZÍT JE ZA SVÉ.

 STŘEDA 31. 7.

jan sobotka: KAM NA TO TEN SVÁŤA CHODÍ? - PŮVODNÍ VERZE PÍSNIČEK SVATOPLUKA KARÁSKA
ANGLICKÉ INCIPITY, ZE KTERÝCH SVÁŤA KARÁSEK VÍCE ČI MÉNĚ VYCHÁZEL PŘI TVORBĚ SVÝCH ČESKÝCH TEXTŮ, ODKAZUJÍ NA PŮVODNÍ ČERNOŠSKÉ SPIRITUÁLY. POSLECHNĚME SI, JAK NĚKTERÉ Z NICH ZNĚJÍ, AŤ UŽ VE VERZÍCH, ZE KTERÝCH KARÁSEK ZŘEJMĚ PŘÍMO ČERPAL, NEBO V JEŠTĚ STARŠÍCH VRSTVÁCH RACE RECORDS ČI TERÉNNÍCH NAHRÁVEK..

 ČTVRTEK 1. 8.

JIŘÍ MORAVČÍK: NENÍ MALÝCH HUDEBNÍCH NÁRODŮ
AUSTRONÉSANÉ VŠECH OSTROVŮ SPOJTE SE. ZABETONOVANÝ BŮH, KTERÝ SE NEMÝLIL A VŮBEC POVÍDÁNÍ O HUDBĚ, KTERÁ NÁM POMŮŽE ODHALIT KDO JSME, ODKUD POCHÁZÍME A PROČ BYCHOM K SOBĚ MĚLI NALÉZAT CESTU.
MASHROU LEILA/ BLICK BASSY/ BUFFY SAINTE-MARIE & TANYA TAGAQ / SMALL ISLAND BIG SONG/ BIRDS OF CHICAGO.

 PÁTEK 2. 8.

JAROMÍR KRATOCHVÍL: O DUŠI Z ARCHIVŮ JK
Z ARCHÍVU JAROMÍRA KRATOCHVÍLA.