OPEN SCÉNA 2023

Tradiční Open scéna letos dozná drobnou změnu. K mottu festivalu Mosty se náramně hodí barokní most přes řeku Oslavu. Pokud vše dobře půjde, tak by se jeden z koncertů vždy konal na mostě nebo v jeho těsné blízkosti. Samozřejmě, bude to ovlivněno počasím a dalšími vlivy, které v době psaní tohoto textu nedokážeme odhadnout.

První z koncertů proběhne vždy ve 14 hodin v kapli sv. Anny ve Špitálku, druhý potom na mostě nebo v jeho blízkém okolí v 16 hodin. A potom budete mít volnou cestu na hlavní program do zámeckého parku.


 

Pondělí 24. 7.

14.00 Andy Minet

Písničkář z Třebíče. Hraje převážně autorskou tvorbu, žánrově by se dalo mluvit folku a popu, ale dají se v ní najít i prvky jiných hudebních stylů. Hraní na kytaru a skládání písní se věnuje už od mala, svou první píseň složil někdy ve čtvrté třídě. Od té doby prošel několika hudebními soutěžemi a vlastním vývojem a dal se na dráhu sólového písničkáře, který se snaží přiblížit lidem sám sebe v příbězích z písniček. A jako zajímavost můžeme uvést, že první velký koncert měl v únoru 2020 v Náměšti a jednalo se o poslední koncert před covidem.

16.00 Mošny

Brněnskou folkovou vokální skupinu MOŠNY sestavil na podzim roku 1992 její vedoucí Jiří Kačer Mrázek z členů pionýrského oddílu, aby se zúčastnila hudební soutěže Brána (Porta pro děti a mládež do 18 let). Kromě kapelníka zůstaly členkami skupiny do dnešních dnů i všechny tři současné zpěvačky Alena Milichovská, Kateřina Svobodová a Kamila Šebestová. Sestavu doplňuje svým hlubokým basem David Gregor, baskytarista Jakub Šimáně a flétnistka Petra Kališová Václavíková.

Původní repertoár pro Mošny skládá Ivo Cicvárek (známý brněnský písničkář), který se velkou měrou autorsky podílí na všech CD skupiny – Zadními vrátky, Hlasy v nás, (Ne)bezpečí, Od večeře kosti, Kdyby zítra a Dej si čas.

V současném složení můžete od skupiny Mošny slyšet písně zpívané a capella, ale také za doprovodu kytary, baskytary, dvou ukulelí, melodiky, foukací harmoniky a řady fléten a dalších dechových nástrojů.

Úterý 25. 7.

14.00 Duo Klára Veselá (akordeon, zpěv) a Martina Komínková (flétny)

V žánrově pestrém programu se představí dvě zkušené hudebnice, jejichž hudební cesty se setkaly teprve v letošním roce. To, co je obě spojuje, je láska k improvizaci. Obě dvě také tvoří autorskou hudbu, mají na kontě několik svých CD. Jejich společný program v sobě zahrnuje tradiční melodie z několika zemí a kontinentů.

Na této hudební cestě se s námi posluchači mohou zasnít ve Francii, rozohnit v Argentině či na Balkáně, také ochutnat něco z irských melodií. Kromě nich tvoří podstatnou část programu autorské písně Kláry Veselé. Věříme, že se vás na této hudební cestě dotkne vůně dálek, osloví osobité texty a taky budete překvapeni, kolik barev lze vykouzlit v této neobvyklé instrumentální kombinaci.

 16.00 Kiksylend

KIKSYLEND je hudební skupina, která vznikla na prahu covidových událostí. I přes těžké období si uchovala jasnou představu o své optimistické hudbě. Jsou to písničky s texty s nadhledem a rytmikou nutící posluchače k pravidelným tikům.

Renata Uhrová                        valcha

Zbyněk Sklenský                     trumpeta, pěvectví

Michal Hlaváč                          tuba

Bořivoj Švéda                          kazzo, banjo, pěvectví

Všichni členové skupiny chtějí publiku přivodit hudební pohodu s autorskými písničkami, jejichž příběhy jsou odkoukané ze života.


Středa 26. 7.

14.00 Listověj

Pokud je putování krajinou a hledání příběhů meditací, jsou v tomto smyslu písně kapely Listověj meditační hudbou. Kde jinde se lze setkat se svým nitrem, než v náruči pokojné přírody. Jak výstižněji pochopit odraz Božského světla, než v nahotě slova a díle rukou. Hudba samotná je stavem, který tahle meditace navozuje.  Lyrické vidění světa, harmonie pramenící z tušeného zdroje, zdají se dostatečným argumentem setkávání se v písních.

Nosným tématem kapely je mystická krajina Vysočiny se svými literární kořeny. Tedy čas, kdy se na Vysočině protly životy Jakuba Demla, Otokara Březiny, Anny Pammrové, Jana Zahradníčka a Bohuslava Reyneka.

V kapele hrají Jiří Nohel (autor, kytara), Markéta Štouračová (flétna, klávesy), Aleš Tomek (housle, perkuse).

16.00 Pavel Čadek

Pavel Čadek je mladý český písničkář doprovázející se na violoncello - je tak jediný svého druhu. Dostal se do povědomí posluchačů jako předskokan Pokáče, Xindla X, Petra Bende, Báry Polákové, Jelena a dalších... Mezi jeho nejznámější písně patří 30 (duet s Pokáčem), Prsa (duet s Michalem Horákem od Pana Fenka), Nestíhám a Utekla mi s ajťákem. Ač se jedná bez výjimky o humorné písně, velkou část publika si Pavel Čadek získává svou vážnější či lyrickou tvorbou, kterou při vystoupeních vkusně střídá s humorem.

 

Čtvrtek 27. 7.

14.00 i 16.00 Textová dílna Slávka Janouška

Vystoupení účastníků dílny – představení vzniklých textů a skládání dalších v průběhu koncertu dle zadání publika. Dílny se účastní renomovaní písničkáři a také začínající adepti řeči vázané.

forum.slavekjanousek.cz

Pátek 28. 7.

14.00 Roman Hampacher

Roman Hampacher je hudebník, farář a snílek, jehož kořeny jsou rozvětvené široce mimo hranice folku. Na scéně se pohybuje už více než 25 let a prošel mnoha rozdílnými uskupeními až nakonec – alespoň na čas - zakotvil ve vodách indie folku.

Od roku 2018 se železnou pravidelností vydává své nahrávky, a tak i poslední Ej (2022) brzy vystřídá už téměř dokončený Stromen (2023)

Romanova hudba se opírá o akustickou kytaru, ke které hojně používá nejrůznější „hejblata“ včetně looperu a tak, ač na pódiu většinou sám, dokáže vytvořit působivou atmosféru a své posluchače vtahuje do pestrých barev svých světů. A druhou nedílnou složkou jsou texty třebíčské básnířky Mirky Hedbávné. Jeho hudba se pohybuje na hranici folku, alternativy a jazzu, přičemž jak on sám říká: „Hranice mě zajímají jen do té míry, co se skrývá za nimi. Tam totiž začíná skutečná hudba.“

 16.00 Mosty

Skupina Mosty Znojmo, navazující na činnost brněnské sestavy z let 1981–1992, byla založena v únoru 2008, tzn. oslavila letos 15 výročí své existence. Od počátku se orientuje zejména na černošské spirituály, převzaté převážně z repertoáru dnes už legendární skupiny Spirituál kvintet.

Skupina je od počátku svého působení pravidelným účastníkem programu hudebního festivalu Znojmo, Vinobraní, Adventu a podobných kulturních akcí ve Znojmě i okolí. V roce 2015 zpívala v Radiu Proglas v pořadu „Jak se vám líbí“ a v roce 2018, při příležitosti desátého výročí vzniku, se jí dostalo ocenění znojemského Okrašlovacího spolku za rozvoj vokální kultury na Znojemsku.

Obsazení skupiny je proměnlivé (podle vzorce KMČ = kdo má čas :-), a proto soubor vystupuje někdy s instrumentálním doprovodem dvou kytar a basy a jindy a capella, což bude i případ tohoto koncertu.

soprán   - Dáša Svobodová, Iva Kejzlarová

alt          - Martina Kejzlarová

tenor     - Jiří Badal j.h.

baryton - Petr Kolář

bas       - Jan Pavlas