BREABACH BY MARK HARRISON

BREABACH (V. BRITÁNIE)

SKOTSKÁ TRADIČNÍ HUDBA NA POMEZÍ MINULOSTI A BUDOUCNOSTI

BUDETE HODNĚ DLOUHO PŘEMÝŠLET, KDY VÁS NĚKDO TAK NEKOMPROMISNĚ VYHODIL DO VZDUCHU A NÁSLEDNĚ LADNĚ VRÁTIL NA ZEM.

Že byli několikrát vyhlášeni za nejlepší skotskou skupinu, získali nominaci v anketě BBC Folk Awards a magazín Songlines zařadil jejich poslední album Astar (Journey) mezi evropské nahrávky roku 2017? To je samozřejmě dobré vědět, nic se však nevyrovná osobnímu setkání s dvěma dudáky, zpívajícím kytaristou, kontrabasistou a jedinou ženou v kapele, zpěvačkou, houslistkou a stepařkou Megan Henderson. I když ....
Pokud jde o živé vystoupení, leckomu zpočátku nedochází, že se nachází v blízkosti odjištěného granátu. Pětice Skotů totiž dokonale klame tělem a působí dojmem jedné z mnoha ostrovních kapel: skvělých, o tom nemůže být sporu, že by nebezpečných, tak to určitě ne, tedy v tom je právě ten fór, nic takového se u nich nepředpokládá, byť hlavně dva dudáci mají na čele napsáno "jen na vlastní nebezpečí". Když to bouchne a utéct není kam, babské rady zkušených - "já vám to říkal, vždyť byli v roce 2013 vyhlášení nejlepší koncertní kapelou" - jsou vám na nic. Tělo vás přestane poslouchat a tančí za vás. Do chvíle, než kapela zněžní a začnete se ze vší té jemné nádhery roztékat jako zmrzlina.
Breabach nesledují pouze taneční cíle a na oceňovaných albech netestují, co všechno ještě posluchači vydrží, jen nepřestávají přemýšlet, jak to udělat, aby mladou generaci bavilo poslouchat z jejich pohledu něco tak starého a nudného jako je tradiční hudba. Jinými slovy, tradice jako iluze o věčnosti pro Breabach neplatí. Od roku 2005, kdy o sobě dali v Glasgowě poprvé vědět, posouvají hranice své hudby tak daleko, až si jejich skotským původem přestáváte si být jistí. Může za to časté cestování: když třeba vyjeli koncertovat do zemí Commonwealthu, přivezli si odsud spoustu hudebních suvenýrů. Proto na albu Astar (Cesta) slyšíme maorské haka, australské Aboridžince a taneční hudbu z Quebecu a Cape Breton. Amalgánu různorodých kultur, myšlenek a vlivů - přidejme k tomu zálibu v jazzu a irských tancích - dokázali dát přesto kompaktní smysl, aniž by přebili základ Breabach: skotská tradiční hudba z Highlands a Hebrid.
Podtrženo výstižnou zprávou z Cheltenham Folk Festivalu: "Fenomén Breabach zasáhl jeviště jako vysokohorská armáda vystupující z horské mlhy, jejich dvojice dudáků zněla vysoko nad energií a rytmem. Děsivě mladí, aby to bylo dokonalé, nás potom odnesli z hor do údolí s úžasně melodickou kombinací houslí, flétny a píšťaly, než nás opustili posledními ohromujícími bláznivými píšťalovými reely."

Photos by Stuart Curnow (strana ÚČINKUJÍCÍ), Mark Harrison (tato strana).