VIGÜELA AND JANUSZ PRUSINOWSKI KOMPANIA & MARIA SIWIEC

VIGÜELA AND JANUSZ PRUSINOWSKI KOMPANIA & MARIA SIWIEC (ŠPANĚLSKO, POLSKO)

JEDINEČNÉ SPOJENÍ STRHUJÍCÍ POLSKÉ SKUPINY S HORKOKREVNOU TRADIČNÍ SKUPINOU Z KRAJE DONA QUIJOTA

VÁŠNIVÉ VOKÁLLY, BUBNY, TAMBURÍNY, KASTANĚTY, A JAKO PERKUSE LŽÍCE, HMOŽDÍŘE, LAHVE NEBO NŮŽKY NA STŘÍHÁNÍ OVCÍ.

VIGÜELA

Vigüela - photo by Alfredo MorenoUž třicet let hrají hudbu z rodné vesnice El Carpio de Tajo, ležící v regionu Castilla-La Mancha. Autentickou, plnou radosti, protože spojenou s každodenním životem a proto vedle bubnů, tamburín a kastanět používají za perkuse lžíce, hmoždíře, lahve nebo nůžky na stříhání ovcí. Především ale za doprovodu kytar, louten, mandolína středověkých houslí triumfují v písních určených ke svatbám, slavnostem, dožínkám a zemědělskými pracem. Tím nejvýraznějším poznávacím znakem akustické skupiny ale zůstávají vášnivé vokály bohaté na originální ornamenty. 
"Pracujeme na staré hudbě, která je součástí našeho každodenního světa, našich úkolů, našich životů ... písní, které jsou součástí nás a jsou všude kolem nás. Hrajeme je podle našeho stylu, naším způsobem, který jsme zdědili z El Carpio de Tajo, " tvrdí jedna ze tří zpěvaček a hudebnic Carmen Torres Delgado, zatímco se její bratr Juan Antonio Torres Delgado rozhovoří o hudbě samé: "Založili jsme kapelu, když jsme byli mladí; cítili jsme tehdy, že je potřeba oživit hudbu středního Španělska. Na koncertě představíme publiku na naše rodné žánry - jota, fandango, seguidilla a son, styly, které posloucháme doma po celou dobu. Jsou odlišné od Andaluského flamenka a hudby, kterou můžete slyšet v jiných částech Španělska, ale jsou s nimi spojeny. Interpretujeme je vlastním způsobem, který jsme zdědili."
Juan Antonio působí také jako umělecký ředitel místních ženských a dětských pěveckých sborů, vyučuje tradiční styly a podílel se na projektu oživení hudby, kterou ve vesnici v roce 1952 natáčel americký etnomuzikolog Alan Lomax.
Pětičlenná skupina, pojmenovaná po předchůdci kytary, strunném nástroji vihuela, vydala v roce 2016 výborné album Temperamento se kterým se vydala koncertovat po Evropě. Vystupovala na mnoha významných festivalech, včetně britského Womadu, kdy o ní Radio BBC referovalo jako o absolutním rustikálním zážitku.

Photo of Vigüela and Janusz Prusinowski Kompania & Maria Siwiec by Mariusz Cieszewscy.
Photo of Vigüela by Alfredo Moreno.

RYTMICKY STRHUJÍCÍ AKUSTICKÁ SKUPINA A JEDNA Z NEJLEPŠÍCH POLSKÝCH TRADIČNÍCH ZPĚVAČEK

JANUSZ PRUSINOWSKI KOMPANIA & MARIA SIWIEC

Maria SiwiecKompania houslisty Janusze Prusinowskiho ve světě proslula jako excelentní reprezentant polské tradiční hudby, pevně sice spojená se starými mistry mazurků, zároveň ale svolná ke spolupráci s předními polskými jazzmany nebo fenomenálním zpěvákem Alimem Qasimovem z Ázerbájdžánu.
Několikrát vystupovali na veletrhu Womex a koncertovali na předních evropských festivalech, kde jejich taneční workshopy patří k nejvyhledávanějším a nejvyhlášenějším. Umění vesnických mistrů trio předkládá jedinečným způsobem dnešní generaci. Učí ji tančit starobylé tance - mazurku, kujawijak, valčíky - za doprovodu hudby, která do sebe absorbovala moderní dobu s ozvěnami blues, jazzu nebo melodičnost Chopina.
Janusz Prusinowski se svými spoluhráči také po vzoru vesnických muzikantů sdílí lásku k volné improvizaci a především hlubokou úctu k tradiční hudbě, kterou neváhají propojovat s jazzem, skandinávskými polkas, tureckou hudbou nebo španělskými jotas. Zatím účelem Kompania poslední dobou spolupracuje se skupinou Vigüela, jejíž zpěvačky se okamžitě a bez problémů napojily na krásný hlas Marie Siwiec, jedné z největších žijících osobností tradičního polského zpěvu, spojené se skupinou Gołcunecki a prastarým vokálním uměním obce Gałki Rusinowskie.

 


A obě kapely povedou hudební a taneční workshopy!!!

VIGÜELAJANUSZ PRUSINOWSKI KOMPANIA & MARIA SIWIEC