KOLOKVIUM

Diskusní setkání zájemců o problematiku hudby etnické, lidové, folkové či rozmanitou oblast tzv. world music přivádí do Náměšti nad Oslavou každoročně jak zástupce akademické obce (etnology, etnomuzikology, etnochoreology, muzikology a estetiky), tak hudební publicisty a redaktory. Téma, k němuž se všichni přednášející vyslovují, je pokaždé jiné, všechny účastníky však spojuje zájem o hudební pole „od folkloru k world music“ a vůle diskutovat o problémech a představit ostatním oblast svého zájmu.
Příspěvky jsou každoročně publikovány v recenzovaném sborníku, který je dostupný jak v tištěné podobě, tak v elektronické verzi – Archiv příspěvků z kolokvií.


16. ročník Mezinárodního kolokvia zaměřeného na lidovou, folkovou, etnickou hudbu a world music

Od folkloru k world music: Hudba a spiritualita

Náměšť nad Oslavou, 30.–31. červenec 2019
Místo: podkroví nové radnice, Městský úřad, Masarykovo nám. 104
Vstup volný

kolokvium logo 2019 1

Výzva k účasti / žádost o odborné příspěvky

Městské kulturní středisko v Náměšti nad Oslavou a pořadatelé 34. ročníku Folkových prázdnin s potěšením oznamují konání 16. mezinárodního kolokvia se zaměřením na lidovou, folkovou a etnickou hudbu a world music. Kolokvium se uskuteční ve dnech 30.– 31. července 2019 v prostorách nové radnice v Náměšti nad Oslavou jako součást týdenního festivalu Folkové prázdniny. Kolokvium se koná s finanční podporou Ministerstva kultury.

Pro letošní kolokvium byl zvolen název Od folkloru k world music: Hudba a spiritualita.

Dnešní svět je rychlý, pragmatický, v posledních desetiletích propojený a globalizovaný. Životní styl v mnohém určují média, virtuální realita se zdá mnohdy silnější než skutečnost. Jen občas se do centra pozornosti dostanou otázky, které souvisejí s tím, co bylo pro všechny historické společnosti určující – duchovní svět spjatý s nejrůznějšími věrskými představami a náboženstvími. To, co člověka přesahovalo v jeho každodenním bytí, bylo zároveň cestou jeho duchovního poznání. A právě tato dimenze byla a dodnes je určujícím impulsem mnoha hudebních projevů v nejrůznějších formách a žánrech. Jejich rozptyl je stejně široký jako snahy o jejich osvětlení. Téma letošního ročníku mezinárodního kolokvia Hudba a spiritualita dává prostor pro uchopení této problematiky, jež může vycházet z náboženských kontextů, ale i z osobních projevů mystiky či ze vzájemného vztahu společnosti a spirituálního světa.  

Organizátoři kolokvia se těší na návrhy příspěvků od badatelů, hudebníků, členů skupin a souborů, organizátorů, novinářů a zástupců dalších profesí, které mají blízko k hudbě lidové, folkové, etnické a world music. Kolokvium bude mít dva jednací jazyky – češtinu a angličtinu. Příspěvky na kolokvium jsou omezené časem do 15 minut (tj. asi 5 normostran či 9000 úhozů). Vybrané přednesené příspěvky budou zveřejněny ve sborníku.

Přihlášky na kolokvium a návrhy příspěvků zašlete nejpozději do 31. května 2019. 
Do přihlášky, prosím, uveďte:
- název příspěvku česky a anglicky
- obsah příspěvku v délce zhruba 200 slov, česky i anglicky
- požadavky na audiovizuální techniku
- jméno přednášejícího (případně tituly)
- jméno instituce či organizace, kterou zastupujete
- svou poštovní adresu
- svůj e-mail
- číslo telefonu, případně faxu

Přihlášky na kolokvium a návrhy příspěvků zašlete na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Na tuto adresu se také obracejte s případnými dotazy.
Uzávěrka přihlášek je 31. května 2019. Zprávu o zařazení Vašeho příspěvku Vám zašleme do poloviny června.